O nás

Flag of the Czech Republic - Wikipedia

 

Dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou působí na Základní umělecké škole od r.1984 (původní název byl Dechový orchestr mladých). Orchestr se postupně vyvíjel, přijímal nové hráče a prezentoval dechovou hudbu na akcích v celé republice i zahraničí. K zásadní změně došlo v říjnu r.2002,kdy původního dirigenta pana Karla Málka vystřídal současný dirigent Jindřich Novák. Do orchestru přišla řada nových hráčů a kapela se rozrostla prakticky do dnešní podoby. V současné době má orchestr na 60 členů a má kompletní nástrojové obsazení, které patří do výbavy moderního dechového orchestru. Hráči pochází z řad žáků hudebního oboru,studentů sředních a vysokých škol,učitelů a absolventů školy. Členové orchestru se scházejí na pravidelných zkouškách k nácviku programu.

Základem repertoáru jsou koncertní skladby našich i zahraničních autorů, transkripce populárních melodií různých žánrů a také původní moderní symfonická dechová hudba.

Soubor se stal nedílnou součástí kulturního dění ve svém regionu. Vystupuje také na významných hudebních festivalech a soutěžích dechových orchestrů v České republice a v zahraničí. V minulosti to byla mimo přehlídky také Mezinár.soutěž v polském Jastrzebie Zdroju,kde získal 3.místo. V roce 2007 se zúčastnil Mezinárodní soutěže dech.orchestrů v Praze,s umístěním ve zlatém pásmu ve střední třídě. V témže roce absolvoval koncertní zájezd do švýcarského Schüpfheimu, v r. 2008 se pak účastnil mimo jiné festivalů v Zábřehu, Košicích, litevském Trakai a mezinárodní soutěže v polském Leszně, kde získal 1. místo a titul absolutního vítěze. V Praze pak, i na soutěži v Leszně byla ještě pro dirigenta udělena cena poroty. V r. 2009 se mimo domácích festivalů účastnil Mezinárodní soutěže velkých dech. orchestrů Ostrava 2009, kde získal ocenění ve zlatém pásmu, stejně jako v r. 2011 v polském Rybniku. Na mezinárodní soutěži Ostrava 2011 skončil s umístěním ve stříbrném pásmu. V roce 2014 se orchestr účastnil mezinárodní soutěže ve španělském městě Malgrat del Mar, kde obdržel ve velké konkurenci 3. místo a umístění ve zlatém pásmu. V poslední době je největším úspěchem vítězství ve své kategorii a zisk Zlatého pásma na mezinárodní soutěži dechových orchestrů Ostrava 2021. Na svých vystupeních od r.2003 úspěšně spolupracuje se skupinou Pražské mažoretky a dalšími mařoretkovými nebo tanečními skupinami.

Dirigentem orchestru je Jindřich Novák.

 

About Us         

File:English language.svg - Wikimedia Commons

Concert band Dechový orchestr mladých ZUŠ Němčice nad Hanou was founded in 1984 at School of Music in Němčice nad Hanou. Admission of the new conductor in 2002 started big changes in the band. The band has been enlarged – many new players have come and also new instruments have been bought. Now the band has grown to an ensemble of around 60 musicians at all levels of play and all ages. Most of them are the present or former students of School of Music in Němčice nad Hanou and their teachers. All sections of modern concert band are used now. The band plays wide variety of genres, including contemporary concert compositions both of Czech and foreign composers, trascriptions of popular melodies and others.

The band has taken part in many international and domestic contents. It has been awarded by first prizes or gold awards at many contest – Prague (2007), Leszno (Poland, 2008), Ostrava (2009), Rybnik (Poland, 2011), Ostrava (2021). The band was also awarded by Gold award and Third prize at International Music Festival in Malgrat de Mar (Spain) in 2014.

The conductor of the band is Mr. Jindřich Novák.